Šiandien, faktiškai bet koks verslas, kuris naudoja technologijas ar valdo kokią nors skaitmeninę informaciją, susiduria su elektronine rizika daug dažniau. Tačiau daugeliui elektroninė sauga yra gana sudėtingas klausimas. Iš 79 milijonų smulkaus ir vidutinio verslo (atstovaujančio 95 proc. visų įmonių planetoje), 55 proc. atlaikė kibernetines atakas, 52 proc. šių pažeidimų buvo sukelti dėl žmogaus klaidų, o ketvirtadalis šių atvejų buvo susijęs su neskelbtinų duomenų pažeidimu. Remiantis statistiniais duomenimis, 60 procentų mažų ir vidutinių įmonių, į kurias buvo įsilaužta, užsidaro šešerių mėnesių laikotarpiu nuo kibernetinio išpuolio pradžios.

👉 Nuo pandemijos pradžios, kibernetinių išpuolių skaičius Lietuvoje išaugo 5 kartus. Kaspersky statistika rodo, kad paveiktų prietaisų skaičius tam tikromis dienomis išaugo nuo 3000–5000 iki 23 000.
👉 Nuotolinis darbas leidžia lengviau nusitaikyti į nesaugiai naudojamus įrenginius. Bandymų įsilaužti į organizacijų sistemas pastebimai daugėja regionuose.
👉 74% SVV įmonių vadovų sutinka, kad kibernetinis saugumas svarbus jų bendrovei, bet 40% jų 2019 metais neinvestavo nė euro.
👉 1 iš 5 SVV įmonių vadovų negali įvardinti, kokių incidentų gali įvykti jų įmonėje ir nesuvokia, kokią žalą gali padaryti kibernetinis incidentas.

Kodėl verta susirūpinti kibernetiniu saugumu?

Nuostolių dėl išorinių rizikų yra patyrę dauguma Lietuvos SVV įmonių, iš jų 68 proc. turėjo didelių ir vidutinių nuostolių. Tačiau ne visos įmonės pasimoko iš savo klaidų, dalis jų nesiima išorinių rizikų valdymo net po netikėtų nesėkmių.

• Kibernetinių atakų grėsmė ir potencialus poveikis pastoviai didėja.
• Daugėja špuolių, kurių metu imamasi apgaulės – sukčiavimas (57 proc.), konfiskuoti ar pavogti įrenginiai (33 proc.), įgaliojimų vagystės (30 proc.) yra dažniausiai pasitaikantys išpuoliai, nukreipti prieš smulkųjį ir vidutinį verslą visame pasaulyje.
• Susidūrimas su duomenų (neskelbtinos informacijos apie klientus ir darbuotojus) praradimu.
• Grėsmė reputacinei rizikai. Kibernetiniai incidentai neretai sukelia didelių nuostolių, kurie apima ne tik prarastus finansus, bet ir reputacijos bei verslo tęstinumo klausimus.

Draudimas nuo kibernetinių rizikų apima įmonės turto ir civilinės atsakomybės draudimą

Kalbant apie mažas ir vidutines įmones, reikėtų pažymėti, kad jos visų pirma yra sudarytos iš žmonių. Kibernetiniai incidentai labai dažnai nutinka ne dėl silpnų ar netinkamų techninių kibernetinio saugumo priemonių, bet paprasčiausiai dėl neapdairumo, žinių trūkumo ar aplaidumo – žmogiškųjų klaidų. Netyčinės žmogaus klaidos ir sistemų pažeidimai yra beveik pusės duomenų pažeidimų priežastis.
Draudimas nuo kibernetinių rizikų apima įmonės turto ir civilinės atsakomybės draudimą, t.y., padengiami ne tik su bendrovės turto sugadinimu dėl kibernetinių atakų susiję nuostoliai, bet ir dėl įmonės saugomų trečiųjų šalių asmens duomenų nutekinimo padaryta žala. Šiandien yra būtina suprasti, kad jeigu tavo verslo partneris yra pažeidžiamas, tavo įmonė taip pat patenka į rizikos grupę ir gali nukentėti.

Mūsų ekspertai Jums talkininkaus, siekdami surasti kibernetinį sprendimą, tinkantį Jūsų verslui. Mes apjungiame duomenis, individualų aptarnavimą ir patirtį, padedant identifikuoti konkrečias neapsaugotas sritis. Po to, mes parengiame ekonomišką, klientui pritaikytą sprendimą, kuris apima atitinkamą kibernetinės atsakomybės draudimo tipą bei ribas.

Susisiekime ir pasikalbėkime:

Justinas Salagubovas
Korporatyvinių klientų skyriaus vadovas
M. +370 640 37018 E. justinas@legator.lt

*„Kurk Lietuvai“ projekto KAM 2019 m. lapkričio-gruodžio mėn. atliktos apklausos duomenys
„IBM“ kompanijos ir „Ponemon“ instituto tyrimo duomenys